Verdens nordligste vingård

Lerkekåsa Vingård er verdens nordligste av sitt slag. Wenche Hvattum og Joar Sættem inviterer til herlige opplevelser i Gvarv i Telemark, med egenprodusert vin – og med overnatting i en vintønne!

– Det har jo blitt populært å reise på vingårdsturer utenlands, så vi tenkte at vi kunne lage en mer miljøvennlig variant. Med toget fra Oslo tar det kun to timer hit til Gvarv, og såvidt vi vet, er det ingen i verden som byr på vingårdsopplevelser lengre nord enn oss, forteller Wenche.
  Hun og Joar plantet sine første druesorter på Lerkekåsa i 2008. Til sammen har de testet rundt 35 ulike sorter, for å smake seg frem til hvilke druer som egner seg best til vinlaging nettopp her.
  – Du kan få vin på enklere måter enn å reise til Gvarv, men vi tilbyr opplevelser utenom det vanlige. Å kunne smake på lokale råvarer som er foredlet her, i atmosfæren som gården kan tilby, det er det som er opplevelsen. Vi har også utleie av ferieboliger og har en kårbolig, en tømmerstue og også en vintønne på 7 500 liter som vi bruker til overnatting. Det er god plass til to personer i den, opplyser Wenche muntert.

På låven har Lerkekåsa Vingård et kunstgalleri, smakerom og serveringslokale. For tiden bygges det vinkjeller og produksjonsrom i kjelleren.
  – Alle er velkomne til oss. Vi tar imot både pensjonistgrupper, vennegrupper, firmagrupper og familier. Oppholdet tilpasser vi etter folks ønsker. Det kan for eksempel inkludere innføring i druedyrking, vinsmaking, druetråkking eller andre aktiviteter med lunsj eller middag.
Les mer...

2014-04-29 13.15

Energima2

Vil bli landsdekkende med fremtidens ventilasjonsløsninger

Artikkel Energima Boligservice AS spesialiserer seg på ventilasjon for private husstander, borettslag og næringseiendommer på Østlandet. Nå vil den fremoverlente ventilasjonsaktøren bli landsdekkende – med høy...
lambrechts1

Hindrer ulykker i industri-Norge

Artikkel Lambrechts Instrument Services AS i Fyllingsdalen, redder liv med salg, rådgivning, opplæring og service av måleinstrumenter som detekterer helsefarlige gasser i olje- og gassnæringen og industri.

Kontaktinformasjon

  • Lerke Kåsa Vingård og galleri
  • www.lerkekasa.no
  • Telefon:
    91 38 15 10
  • Adresse:
    Kåsinggrenda 56
    3810 Gvarv
hellofresh

Hvordan skape mer hygge på kjøkkenet

For mange er matlaging bare en av hverdagens plikter, en ndvendighet som nesten går på autopilot. Brødskiver smøres, poteter koker og oppvasken går, alt uten at du tar deg mye tid til å tenke over det. Kjøkkenet er gjerne ikke det første rommet du forbinder med hygge og kos, men vi mener det burde være det.

vidaxl

Fem måter å nyte mer tid utendørs

Uansett hvor du bor, om det er i et hus med hage, en leilighet, eller en hybel, er det synd om du ikke utnytter sjansen til å tilbringe ekstra tid ute, spesielt i sommermånedene. Når solen er ute og temperaturen stiger, er det mange som liker å få litt frisk luft og naturlig D-vitamin. Men kanskje synes du det er vanskelig å forlate hjemmet av en eller annen grunn? Heldigvis er det ingen grunn til bekymring. Vi har samlet en liste over måter å lokke deg selv til å begi deg ut i den solfylte naturen.

93909511-f1e9-468e-bcc8-216c5ed2a48ehttps-__unsplash.com_photos_3XQI4AjG36c

Hvem har ansvaret for brannsikkerheten i borettslag og sameier?

Ansvaret for brannsikkerheten i et borettslag eller sameie er delt mellom eieren av bygget og styret. Men beboere har også et ansvar. Her kan du lese mer.

Arkiv