183003ff183003ef183003ed183003fffg183003e183003lll

Medmenneskelighet skaper muligheter – tilbyr jobb til vanskeligstilte

Det sosiale entreprenørfirmaet, DiamondCare Coating, selger keramisk lakkbeskyttelse til nesten 200 bilforhandlere i hele Norge. Formålet til selskapet er å få de som står utenfor arbeidslivet ut i jobb igjen.

Daglig leder Robert Tostrup forteller til Bransjemagasinet at det har vært en lang prosess å komme dit de er i dag. Tostrup har selv stått utenfor arbeidslivet og vet hvor vanskelig det kan være å komme seg inn igjen. 


– For fire år siden startet jeg og kona mi DiamondCare Norge, som det het den gangen. Hovedgrunnen til at vi startet firmaet var å kunne gi muligheter til mennesker som av ulike grunner står på utsiden av arbeidslivet. Det er hovedsakelig basert på mine egne erfaringer, for jeg var litt av en pøbel i gamle dager og har sittet inne, forteller Tostrup åpenhjertig og fortsetter:

– Det var ikke lett å få seg en jobb når man var litt kjent, og om man fikk en jobb så var det ofte en baktanke med det, sier Tostrup.


183003fffg


Gjennom å tilby bilpleiekurs til bilinteresserte ungdommer og voksne som står utenfor arbeidslivet, genererer det økt selvtillit og muligheter for å stå på egne bein etter endt kurstid. Flere som har deltatt har kommet seg ut i arbeidslivet – enten gjennom å bli ansatt i DiamondCare Coating eller andre steder.

I 2016 ble DiamondCare Norge nominert av Ferd til «årets sosiale entreprenør», men i samme tid ble de anbefalt å splitte opp selskapet etter et hint om at Ferd ønsket å fokusere på opplæring og ikke salg.


183003e


– Mange sosialentreprenører har fokus på å bidra, ta samfunnsansvar og gjøre noe. Det er ofte tett bygd opp mot at staten eller Nav bidrar til å finansiere det, og vi ville i oppbygningsfasen ikke være avhengig av så mange folk. Jeg jobbet med bilpleieprodukter som vi startet med for å finansiere driften og ha noe å leve av.


De splittet selskapet, og DiamondCare Norge gikk konkurs i fjor som en følge av oppsplittingen. Oppsplittingen skjedde på et altfor tidlig tidspunkt, ting gikk for sakte og førte til tapte inntekter for de sosiale entreprenørene.


– Salgsdelen drev vi videre, men vi hadde også visse forpliktelser i forhold til opplæringsdelen da vi fikk tilskudd fra Arbeids- og velferdsdirektoratet for å utvikle sertifiseringsprogram for bilpleiere og bilklarerere. Og det gjør vi fortsatt, men det hadde kostet oss så mye mindre om vi ikke hadde delt opp!


183003ef


Grunntanken er å få ungdom ut i jobb. DiamondCare Coating som de heter i dag, har et samarbeid med over 200 bilforhandlere i Norge som selger keramisk lakkbeskyttelse fra DiamondCare Coating til sine kunder. Dermed fører dette til flere gode ting: Kunder som ikke har tid til å polere bilene sine kjøper produktet for å ta vare på bilene sine, og på den måten er de med på å bidra til at flere ungdommer og vanskeligstilte får en ny sjanse gjennom DiamondCare Coating.


– Det er en runddans. Jo mer vi selger, jo mer får vi lagt til rette for å få nye ungdommer ut i jobb, smiler Tostrup.


183003lll

Les mer...

2018-05-08 10.00

omegasubsea3

Moderniserer subseamarkedet med utstyr, personell og kompetanse

Artikkel Omega Subsea har en sterk kompetanse innen ROV-operasjoner og survey-posisjonering av fartøy. Nå bygger man videre på en fortsatt vekst i marine- og subseaoperasjoner, med ytterligere investeringer i utstyr,...
cody3

Norsk ingeniørselskap løser fremtidens utfordringer med avansert produktutvikling

Artikkel Cody AS utvikler fremtidens løsninger for gründere og store industriselskaper verden over; alltid med produktutvikling i høysetet. – Problemløsning ligger i vårt DNA, sier Ken André Myhra Kihle, daglig...

    Kontaktinformasjon

    • Diamondcare Coating AS
    • E-post
    • Facebook
    • Telefon:
      902 66 633
    • Adresse:
      Skolmar 28, 3228 Sandefjord
    hytte

    Utnytt din gamle hyttes potensiale

    Hyttekulturen står sterkt i det norske samfunnet. Mange har hytter som har gått i arv gjennom generasjoner, og som med tiden trolig har blitt slitt og trenger oppussing. I dag bygges det nye hytter for fullt, og dessverre blir mange eldre hytter stående tomme eller revet ned for å bygge nytt. 

    93909511-f1e9-468e-bcc8-216c5ed2a48ehttps-__unsplash.com_photos_3XQI4AjG36c

    Hvem har ansvaret for brannsikkerheten i borettslag og sameier?

    Ansvaret for brannsikkerheten i et borettslag eller sameie er delt mellom eieren av bygget og styret. Men beboere har også et ansvar. Her kan du lese mer.

    article1

    Beste stedene å campe i Norge

    Norge er et campingparadis, med sitt dramatiske landskap og overflod av campingmuligheter. Enten du leter etter en avsidesliggende campingplass ved sjøen eller på fjellet, har vi dekket deg.

    Arkiv