Bli trygg på å lese og skrive

Elise Marie Wåle er en ekte ildsjel. Hun brenner for at barn og unge skal lære seg å lese og skrive. Med kurset «Lese Bedre» har hun gitt hundrevis av norske skolebarn en bedre hverdag.

Wåle er i dag pensjonert spesialpedagog. Hun jobbet i 20 år som lærer i barne- og ungdomskolen. I alle klasser hun hadde, møtte hun elever med lese- og skrivevansker.

– Idéen til kurset bygde seg opp gjennom mange år. Da jeg gikk på lærerskolen på 60-tallet, ble ikke lese- og skrivevansker nevnt med ett ord. Sett fra en lærers synspunkt, synes jeg dette var en skandale, sier hun.

Etter mange år med kursing innen lese- og skriveutvikling, etterfulgt av spesiallærerutdannelse og en stilling i PPT-tjenesten i Larvik, bestemte Wåle seg for å ta saken i egne hender. Inspirert av effektive modeller utviklet av danske Anna Mikkelsen, Jørgen Frost og Carol Santa/Liv Engen, alle foregangsfigurer innen feltet, utviklet hun kurset «Lese bedre».

– En grunnleggende tanke i kurset, er at man går grundig inn i ordene. Man går inn på «baksiden” for å se hvordan ordene er bygd opp, for slik kan man kjenne dem igjen raskere. Hva er det som gjør ord vanskelig å lese? Vi ser på stavelser, på hvordan ordene er satt sammen og på hvordan lydstrukturen er i det norske språket, forklarer Wåle.

«Lese bedre» er beregnet fra 2. klasse og oppover. Det består av 63 leksjoner bygd på det samme prinsippet, og kan bestilles via internett. Selv om det i hovedsak er skoler som benytter seg av kurset, hender det også at foreldre kjøper det for å hjelpe barna sine på egen hånd.

– Jeg synes synd på alle som går ut i livet uten en tilfredsstillende leseferdighet. Jeg pleier å si at det er som å sykle i motvind. Man kommer frem, men man blir sliten sammenliknet med de som har medvind hele veien. Alle fortjener å få et godt utgangspunkt, avslutter Wåle.

Les mer...

2014-11-27 11.45

kurveregnskap1

Høy tilgjengelighet fra nært og personlig regnskapsbyrå

Artikkel Effektiv hjelp med regnskapet når og der man trenger det. Kurve Regnskap AS fra Nøtterøy/Tønsberg er et landsdekkende regnskapsbyrå som legger vekt på høy tilgjengelighet og tett kundeoppfølging. Tryggere...
autoteknikk4

Får skryt for sine brukte varebiler: – Vi har veldig gode vilkår

Artikkel Etter ti år i drift har Auto Teknikk 1 fra Rogaland, funnet sin suksessoppskrift: Brukte varebiler av høy kvalitet.

Kontaktinformasjon

norge

Norges økonomi viser vekst og påvirker byggebransjen

Den norske økonomien har vist jevn vekst de siste tre kvartalene, noe som skaper optimisme på tvers av ulike sektorer. Byggebransjen er spesielt godt posisjonert til å dra nytte av denne økonomiske oppgangen.

kroatia

Kroatia – et land som rommer mer enn kysten

Kroatia forbindes ofte med sol, bading og klart hav, men landet har langt flere sider enn det førsteinntrykket mange sitter igjen med.

elbil

Kjøring med elbil om vinteren – hvordan få bedre rekkevidde?

Elbiler (EV) representerer fremtiden for transport, men deres effektivitet under utfordrende vinterforhold kan være en utfordring.

Arkiv